Na Osnovni šoli Notranjski odred Cerknica smo prisluhnili predavanju o aidsu

V mesecu decembru smo na matični in podružnični šoli v Grahovem obeležili 1. december, dan boja proti aidsu. V tednu od 11. 12. do 15.12. je učence osmih in devetih razredov obiskala predstavnica Rdečega križa, nekdanja učiteljica naravoslovja, Dragica Udovič. Predstavila  nam je  bolezen AIDS. Na koncu so svoje znanje učenci tudi preverili z igro pari. Predavanje je bilo poučno in zanimivo. Izvedeli smo veliko novega.

KAJ JE AIDS?

Aids je spolno prenesljiva bolezen, ki jo povzroča okužba z virusom, ki napada človekov imunski sistem. Ko virus vstopi v celico, se razmnoži in se hitro razširi po celem telesu. Z tem virusom se lahko okužimo preko krvi, semenske tekočine, z nožničnim izločkom in materinim mlekom. Okužba po zraku ni možna. Najlažje oboliš za aidsom, če uporabljaš okuženo cepivo ali iglo, pa tudi, če imaš nezaščitene spolne odnose z nekom, ki ima aids.

KAKO ZDRAVIMO AIDS?

Zdravila, ki bi popolnoma ozdravila aids, ne poznamo. Znana sta samo dva postopka preprečevanja okužbe, in sicer izogibanje izpostavljenosti in protiretovirusna terapija ali preprečevanje okužbe po izpostavljenosti virusa. Preprečevanje se izvaja s strogo štiritedensko shemo odmerjanja zdravil in povzroča neželene učinke (driska, utrujenost, siljenje na bruhanje, izčrpanost).

KAKO POGOST JE AIDS?

Aids imenujemo tudi  kuga 20. stoletja. To pa zato, ker se je v 20. stoletju bolezen zelo razširila. Največ obolelih ljudi je v državah podsaharske Afrike. Južnoafriška republika je država z največjim deležem obolelega prebivalstva. V Afriki je največ obolelih, ker se ljudje tam sploh ne zavedajo, kaj aids sploh je, kaj šele, kako se z njim okužiš. Tudi zdraviti ga je težko zaradi pomanjkanja znanja splošne medicine.

V letu 2010 je po svetu za aidsom zbolelo kar 34 milijonov ljudi. Območja z najmanjšo obolelostjo so Severna Afrika, Bližnji vzhod, Vzhodna Azija, Zahodna in Osrednja Evropa.

V Sloveniji okužb ni veliko. Med letoma 2002 in 2012 je bilo prepoznanih samo 394 okužb, umrlo pa je samo 21 ljudi. To je veliko manj kot v drugih državah po svetu. V ZDA je bilo samo v letu 2008 1,2 milijonov bolnikov. Od tega jih je umrlo 17.500. V Kanadi pa je bilo v istem letu 65.000 bolnikov. Umrlo jih je 53.

KAJ POMENI RDEČA PENTLJA?

Rdeča pentlja je svetovno znamenje solidarnosti z osebami, ki so zbolele za aidsom in so okužene z virusom HIV. Pomeni tudi, da si poučen o aidsu.

Tudi nam sta učiteljici ob koncu razdelili te pentlje.

MNENJA UČENCEV

Predavanje se mi je zdelo koristno, ker sem izvedela nekaj novega. (Gaja, 8.r.)

Nekaj me je prestrašilo, ker se bojim, da bom imela aids. Zdaj tudi vem, da ne smem prejemati okuženih  cepil, ker so lahko okužena. (Klara 8.r.)

Presenetilo me je število ljudi, ki ima aids. (Špela, 8.r.)

Izvedela sem, da zaradi aidsa umreš, tega prej nisem vedela in me je zelo presenetilo. Presenetilo me je tudi to, da ni ozdravljiv. (Iza, 8.r.)

Zelo sem bila presenečena, da se aids tako hitro širi in da  ga imenujejo kuga 20. stoletja. Predavanje se mi je zdelo zelo poučno in mi je bilo zelo všeč. (Korina, 9.r.)

Bila sem presenečena, ker sem izvedela, s čim vse se prenaša. (Sara, 9.r.)

Zapisala: Alja, 9. c

Mentorica: M. Marc