Moj rojstni kraj Dobec

Po pripovedovanju mojega očija in ostalih starejših ljudi v kraju je vas nastala, ko so ljudje bežali pred turškimi vpadi. Tako sta na kraj, kjer je sedaj vas Dobec, prišla dva brata in si na dveh mestih postavila vsak svojo hišo. Tako je sčasoma nastala vas Dobec.

Dobec se nahaja na severni strani občine Cerknica. Je manjša vas s 26 hišami. V vasi je približno 66 ljudi. Leži na nadmorski višini 700 m. V vasi imamo kar nekaj ljudi, ki so stari med 80 in 90 let. Osnovno šolo pa obiskuje 8 otrok.

V Dobcu je tudi cerkev svetega Lenarta. Vas ima več manjših izvirov vode. Eden izmed njih je tudi studenec pod cerkvijo, kjer se lahko odžejamo z zdravilno vodo. V naši vasi je redko kdaj megla, kadar pa je, je zelo gosta, da le s težavo vidimo sosednje hiše. Skozi vas poteka evropska pešpot, ki se začne na Dunaju in nas vodi do sosednje Hrvaške v mesto Reka. Ime Dobec je vas dobila po vrsti hrasta, ki se imenuje dob, ki ga je okoli naše vasi v izobilju. Vas je obdana z mešanimi gozdovi.

Vesela sem, da živim v tako lepem in mirnem kraju sredi narave.

Vodnjak v Dobcu

Manca Kranjc, 6. c